Bezpieczny Kredyt 2% – najczęstsze pytania i odpowiedzi

Bezpieczny Kredyt 2% – najczęstsze pytania i odpowiedzi

Ekspert Rynku Mieszkaniowego

31.10.2023

Jeśli myślisz o zakupie nieruchomości, z pewnością słyszałeś o nowym programie Bezpieczny kredyt 2%. To świetna okazja, by uzyskać wsparcie na start i możliwość finansowania na preferencyjnych warunkach. W tym artykule odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące tego programu. 

Kto może skorzystać z Bezpiecznego kredytu 2%? 

Kredyt może być udzielony osobie, która:

  • Nie ukończyła 45 lat (jeśli to małżeństwo lub rodzice wspólnego dziecka, ten warunek musi być spełniony przez co najmniej jednego z kredytobiorców).
  • Nie posiada i wcześniej nie miała prawa własności do lokalu mieszkalnego, domu jednorodzinnego lub spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego.
  • Nie jest i nie była stroną umowy innego kredytu hipotecznego, zawartej w okresie 36 miesięcy przed złożeniem wniosku w celu zakupu lokalu mieszkalnego, domu jednorodzinnego lub spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego.
  • Prowadzi gospodarstwo domowe na terytorium Polski lub poza nim, jeśli ma obywatelstwo polskie lub prowadzi wspólne gospodarstwo domowe z osobą posiadającą obywatelstwo polskie, kredyt jest jej udzielany wspólnie z tą osobą.

Kto nie skorzysta z Bezpiecznego kredytu 2%? 

Jeśli miałeś wcześniej prawo własności do mieszkania lub domu, nie będziesz mógł skorzystać z programu Bezpieczny kredyt 2%. Kredytu nie uzyskają także pary, które pozostają w nieformalnym związku i są bezdzietne. Jeżeli masz ponad 45 lat, nie możesz ubiegać się o BK 2%. Powinieneś mieć zdolność kredytową adekwatną do kwoty kredytu, który chcesz uzyskać.

Bezpieczny kredyt 2% – jaki jest minimalny okres kredytowania?

Minimalny okres, przez jaki musisz spłacać kredyt, wynosi 15 lat. Masz dłuższy okres na spłatę, co zmniejsza miesięczną ratę kredytu i sprawia, że jest dostępny dla wielu osób. W ramach programu Bezpieczny kredyt 2% kredytobiorcy otrzymują wsparcie od państwa w postaci dopłaty do odsetek przez okres 10 lat.

Czy można nadpłacać Bezpieczny kredyt 2%?

Można nadpłacać Bezpieczny kredyt 2%, ale istnieją określone zasady na ten temat. Jeśli część kredytu została spłacona przedterminowo, dopłaty do rat wygasają z ostatnim dniem miesiąca, w którym to nastąpiło.

Po upływie pierwszych 3 lat można swobodnie nadpłacać kredyt. W ciągu tych pierwszych 3 lat nadpłata wiąże się z utratą dopłat, chyba że nadpłata dotyczy części objętej gwarancją lub łączna suma nadpłaty i wniesionego wkładu własnego kredytobiorcy nie przekracza 200 tysięcy złotych.

Victoria Dom — mieszkania z rynku pierwotnego w Warszawie i Krakowie

Czy zależy Ci na dobrej lokalizacji i bliskości sklepów oraz innych udogodnień? Chcesz kupić mieszkanie w Warszawie lub Krakowie? Poszukujesz nieruchomości z rynku pierwotnego? W naszej ofercie znajdziesz różne typy mieszkań, począwszy od niewielkich kawalerek po przestronne apartamenty. Z przyjemnością pomożemy Ci wybrać lokal spełniający Twoje oczekiwania i udzielimy wsparcia w finansowaniu. Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania dotyczące Bezpiecznego kredytu 2%. Napisz do nas lub zadzwoń.