6 rzeczy, o których trzeba pamiętać kupując mieszkanie na rynku pierwotnym

6 rzeczy, o których trzeba pamiętać kupując mieszkanie na rynku pierwotnym

Ekspert Rynku Mieszkaniowego

06.02.2022

Chcesz kupić nowoczesne mieszkanie w Warszawie? Wiesz, że ma ono pochodzić z rynku pierwotnego, ale nie wiesz, na co zwrócić uwagę, nabywając lokal bezpośrednio od dewelopera? Poniżej znajdziesz kilka porad, które pozwolą Ci uniknąć podstawowych błędów.

Sprawdź wiarygodność dewelopera

Zacznij od zweryfikowania oficjalnych dokumentów. Możesz się z nich dowiedzieć, jaki jest status prawny firmy czy jej sytuacja finansowa. Warto sprawdzić dewelopera w KRS i przejrzeć jego sprawozdania finansowe. Jeśli to spółka akcyjna, przyjrzyj się wszystkiemu, co relacjonuje w ramach relacji inwestorskich. Warto też prześledzić fora dyskusyjne i komentarze na mediach społecznościowych dewelopera. Dowiemy się z nich m.in. jak dotychczasowy odbiór mieszkań oceniają osoby, które kupiły już mieszkanie od danego dewelopera, czy stan deweloperski deklarowany przez firmę satysfakcjonuje odbiorców lub czy obsługa posprzedażowa – w tym czas rozpatrywania ewentualnych usterek – jest zadowalający.

Sprawdź prospekt informacyjny

Zgodnie z ustawą z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (Dz.U. 2019 poz. 1805 t.j.), deweloper ma obowiązek na prośbę potencjalnego kupującego przedstawić mu prospekt informacyjny wraz z załącznikami. W prospekcie powinny znaleźć się informacje o pozwoleniu na budowę, numerze księgi wieczystej, planach zagospodarowania przestrzennego dla sąsiadujących działek, terminie, do którego nastąpi przeniesienie prawa własności nieruchomości na nabywcę, sposobu zabezpieczenia nabywcy lokalu, harmonogramu budowy i warunków odstąpienia od umowy deweloperskiej.

Dodatkowe informacje na temat gruntu, na którym powstaje inwestycja, można uzyskać online z Elektronicznej Księgi Wieczystej. Sprawdzisz w niej, czy grunt nie jest obciążony hipoteką – a jeśli jest, to czy w prospekcie zostały wymienione wszystkie hipoteki zawarte w księdze. 

Powinieneś także otrzymać rzut mieszkania. Znajdziesz na nim informacje na temat jego powierzchni i rozkładu pomieszczeń oraz informacje o usytuowaniu lokalu w budynku wraz z rzutem kondygnacji, na której jest zlokalizowany, a także wszelkie dane na temat standardu wykonania lokalu oraz części wspólnych budynku oraz terenu wokół niego.

Dowiedz się o kwestiach technicznych dotyczących budynku

Zapytaj, co w przypadku wybranej przez Ciebie inwestycji oznacza stan deweloperski, czy obowiązkowo musisz wykupić miejsce postojowe lub garażowe i komórkę lokatorską oraz jakie okna będą montowane. Warto dowiedzieć się, jak będą wyglądały części wspólne budynku i jaka jest planowana infrastruktura w jego parterze. Dodatkowo dopytaj, jakie są szacunkowe koszty eksploatacyjne mieszkania, które planujesz kupić.

Podpisz umowy

Pierwszym krokiem jest podpisanie umowy rezerwacyjnej lub przedwstępnej. Dzięki nim deklarujesz chęć zawarcia właściwej umowy deweloperskiej w przyszłości. Daje Ci to gwarancję rezerwacji wybranego przez Ciebie mieszkania, ale też obliguje do zapłaty zadatku lub zaliczki. Krok drugi to podpisanie umowy deweloperskiej, co ma miejsce u notariusza. Deweloper zobowiązuje się w niej do przeniesienia prawa własności mieszkania na kupującego. Ty potwierdzasz, że uiścisz cenę za zakup mieszkania, które jest przedmiotem umowy. Trzeci krok to podpisanie aktu ustanowienia własności, które następuje po odbiorze technicznym lokalu i ostatecznie przenosi jego własność na Ciebie.

Sprawdź możliwości sfinansowania mieszkania

Jeśli nie kupujesz mieszkania za gotówkę, dowiedz się, czy deweloper może wesprzeć Cię w pozyskaniu kredytu. Większość stołecznych deweloperów współpracuje z bankami czy doradcami, którzy ułatwiają proces kredytowania. W przypadku warszawskiego dewelopera Victoria Dom sytuacja jest jeszcze bardziej komfortowa dla kupujących – firma ma własny dom kredytowy, którego eksperci bezpłatnie wspierają nabywców na każdym etapie procesu zakupowego.

Dopełnij urzędowych formalności

Zgłoś mieszkanie w urzędzie miasta, żeby ten mógł naliczyć podatek od nieruchomości. Zadbaj też o ubezpieczenie lokalu. To bardzo ważny element, który w przyszłości może okazać się jedną z kluczowych decyzji.

Zapewne nasza lista nie wyczerpuje szczegółowo wszystkich elementów, na które warto zwrócić uwagę, stanowi jednak istotną podstawę, dzięki której Twój wybór mieszkania z rynku pierwotnego będzie bezpieczniejszy. Jeśli zdecydujesz się na zakup lokalu od Victoria Dom, jednego z największych deweloperów w Warszawie, to bezpieczeństwo masz zagwarantowane. Sprawdź naszą ofertę.